Głównej zawartości

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mrągowie

ostrzega przed kąpielami w fontannach ulicznych

            Fontanny stanowiące ozdobne elementy architektury ustawiane są w parkach i na ulicach w celu tworzenia komfortowego mikroklimatu.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, zdatną do picia i kąpieli. Tymczasem wizualna czystość wody nie zawsze świadczy o jej czystości mikrobiologicznej. Z fontann korzystają zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne. Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu fontann wpływają ponadto: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody.

Zagrożenie wiąże się zarówno  z kąpielą i zabawą w fontannach, myciem rąk oraz piciem wody z fontann.

Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.

            Epidemiolodzy ostrzegają, że woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym, nie jest wymieniana i czyszczona, może zawierać kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, bakterie kałowe np. E. coli, enterokoki, wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia -lamblia, Cryptosporidium). Mogą one powodować:

  • reakcje alergiczne w postaci wysypki,
  • grzybice stóp lub inne choroby skóry,
  • zapalenia spojówek,
  • zapalenia uszu,
  • schorzenia dróg oddechowych,
  • zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
  • zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
  • infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.

            Ponadto fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne powstające w wyniku kolonizacji bakterii występującej w wyniku nagrzania wody do temperatury 25-45 stopni Celsjusza. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu.

            Kąpiele w fontannach mogą być również przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

Pamiętajmy:

  • w gorące dni szukając ochłody wybierajmy kurtyny wodne,
  • bezpiecznie można korzystać z basenów i miejsc przeznaczonych do kąpieli, w których woda jest badana.

            Nadmienia się, że zgodnie z kompetencjami Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje jakość wody w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz przeznaczoną do kąpieli. W związku z tym, iż fontanny miejskie nie mają takiego przeznaczenia nie podlegają nadzorowi sanitarnemu.


Autor: Ewa Oszmian | Utworzono: 2018-04-16 11:52:24 | Zmodyfikowano: 2018-04-16 12:25:08 | Odsłon: 463